Literacki tyłek 2016 roku uratowany czyli ciche nadzieje na to, że ludzkość nie przestanie umieć czytać

Przed wami wyjątkowe pozycje literackie, dzięki którym końcówka 2016 roku zostanie na długo w naszej pamięci.

large

Generalnie ludzie nie uważają 2016 roku za udany. Sieć zalewają memy wyrażające dobitnie niezadowolenie z wszystkich tegorocznych niepowodzeń internautów. Pozwolę sobie przedstawić mój ulubiony:

me-at-the-me-at-the-end-beginning-of-2016-8646922.png

(puszczam oczko do tych, którzy widzieli “Titanica” i wiedzą o co chodzi)

Jeśli chodzi o kwestie artystyczne było szczególnie ciężko: w 2016 pożegnaliśmy wielu wybitnych muzyków (zmarli m.in Leonard Cohen, George Michael, Prince, David Bowie). Nie ma z czego się cieszyć, jednak mimo wszystko musi być pastelowo… Chcemy pozytywnie zakończyć ten rok i nie zważając na opinie o kulejącej kulturze –  proponuję takie oto cztery książki, które skutecznie ratują reputację i tyłek roku 2016.

“Milion cudownych listów” – Jodi Ann Bickley

20161226_221708

Dlaczego warto przeczytać? Książka ta niebywale przypomina mi zbiory opowiadań z serii “Balsam dla …”. Działa na podobnej zasadzie – jej lektura uzupełnia w nas pokłady nadziei. Mamy tutaj historię dziewczyny, która w młodym wieku doświadcza piętna ciężkiej choroby, jednak nie poddaje się i postanawia pisać wspierające listy do cierpiących podobnie jak ona ludzi. Dzięki temu odmienia nie tylko swoje życie, ale i historie innych.

Jest dla Ciebie jeśli: Upadłeś i chcesz powstać, albo wzruszają Cię piękne opowieści.

“Magia sprzątania w praktyce” – Marie Kondo Tokimeki

20161226_221957

Dlaczego warto przeczytać? Bo to poradnik, który nauczy Cię jak wnieść więcej porządku do swojego domu i życia. Jedno nie może bowiem istnieć bez drugiego. Ta książka nie z robi z Ciebie perfekcyjnej pani/pana domu, ale nauczy otaczać się rzeczami, które naprawdę mają znaczenie i dają Ci szczerą radość. + Zabawne anegdotki.

Jest dla Ciebie jeśli: Umiesz wcielać książkowe rady w życie lub powoli zaczyna Ci przeszkadzać bałagan i jesteś gotowy na duże zmiany.

“Harry Potter i przeklęte dziecko” – J.K Rowling

20161226_222145

Dlaczego warto przeczytać? Osobiście uważam, że warto sięgnąć po wszystko co ma Harrego Pottera w tytule. Nie jest to wprawdzie kolejna część kultowej powieści, a wydanie scenariusza do nowej sztuki. Jednak zwycięża ciekawość… nie wiem jak wy, ale ja chcę się dowiedzieć, jak potoczyły się losy bohaterów kilkanaście lat później!

Jest dla Ciebie jeśli: Przeczytałeś wszystkie książki z serii i masz w domu przynajmniej jedną różdżkę.

“Słowik” – Kristin Hannah

20161226_222509

Dlaczego warto przeczytać? Książki o tematyce wojennej zajmują szczególne miejsce w moim sercu i zawsze najbardziej mnie poruszają. Oto historia Isabelle i Vianne, sióstr, które na pierwszy rzut oka dzieli wszystko. Także podejście do trwającej we Francji wojny – obie wybierają bowiem inne drogi, aby odzyskać upragnioną wolność. A Ty kim byłbyś w obliczu tak śmiercionośnego niebezpieczeństwa: bohaterem czy tchórzem?

Jest dla Ciebie jeśli: Lubisz książki o silnych kobietach z wydarzeniami historycznymi w tle : opowieść jest inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh.

*

 PS: Post powstał na życzenie Anny – serdecznie Cię pozdrawiam 🙂

Jeśli podobają się wam takie zestawienia : proszę o komentarze! Jaka była wasza ulubiona książka roku 2016? Dajcie znać tutaj i na fanpejdżu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s